Testvértelepüléseink


NAGYSZÉNÁS


Nagyszénás nagyközség közúton Orosháza, Szarvas, Gádoros, illetve Kondoros felõl közelíthetõ meg, vasúton pedig az Orosháza-Mezõtúr vonalon fekszik. Az elsõ írásos emlék 1403-ból való: ekkor ajándékozta Fehérváron Zsigmond király Maróthy János macsói bánnak Zenaseghazt. A beiktatást az aradi káptalan végezte egy esztendõvel késõbb. A Zenaseghaz/Szénásegyház nevének eredetére több elképzelés is létezik. Ezek közül legvalószínûbb, hogy a templom építtetõjét nevezték Szénásnak. Ugyancsak elképzelhetõ lehetõség, hogy - utalva megélhetésükre és hitükre - a széna és az egyház szót használták a névadásra a korabeliek. Nagyszénással áll fent legrégebb óta a kapcsolat a testvértelepüléseink közül. Legelőször is még az 1970-es évek elején lett felvéve a kapcsolat, az akkori Magyarcsernye Község és Nagyszénás Község között. Majd ezt a kapcsolatot később a két falu iskolája ápolta leginkább. Hivatalosan a testvértelepülési szerződés a Magyarcsernyei Helyi Közösség Nagyszénás Község között 2007-ben lett aláírva.

Elérhetősége a világhálon: www.nagyszenas.hu


BAKONYCSERNYE


Bakonycsernye a Közép-dunántúli középhegység ÉK peremén a Gaja-patak völgyében található, mintegy 5 km hosszú, 3300 főt számláló település. Etimologizáló történészek, nyelvészek a község nevét "Cerny"-fekete jelentésű szláv szóból származtatják. A Bakony előnevet az 1913. évi országos rendezéskor kapta, addig "Csernye" néven szerepelt. Veszprém vármegyéhez tartozott 1956. április 1-ig, amikor Fejér vármegyéhez, a móri járáshoz csatolták. Az itt fellelt és feltárt tárgyak, eszközök arra utalnak, hogy a tájat már az újkőkori, késő neolitikus, illetve a késő vaskori kelta, majd római időszakban is lakták már az emberek. Magyarcsernyének Bakonycsernyével a kapcsolata az 1990-es évek második felében kezdődött, hivatalosan a testvértelepülési szerződés, pedig 2008-ban let aláírva.

Elérhetősége a világhálon: www.bakonycsernye.hu


DÓZSA GYÖRGY KÖZSÉG


Dózsa György községet öt falusi település alkotja,Luka-Ilencfalva,Nagyteremi,Lőrincfalva és Teremiújfalu, amelyek formailag útmenti települések, lakoságuk számát tekintve pedig a közepes nagyságú falusi települések csoportjához tartoznak. A község központja Luka-Ilencfalva, Marosvásárhelytől 16 km-re található Dél- nyugati irányban ,Marosvásárhelyről az E60-as nemzetközi útvonalon, illetve Nyárádtőtől a 151D útszakaszon érhetjük el. Luka-Ilencfalva első említése 1331-ből való és a hagyomány szerint Lukafalvát, egy Lukács nevű szent életű emberről nevezték el, aki templomot épített a mostani községközpont helyén, illetve Ilencfalva esetében vagy egy Ilend nevű telepes a névadó ,esetleg eredetileg kilenc telepes család alkotta a mai település középkori magvát. Éredekességként meg kell említenünk, hogy az 50-es években erőszakos és mesterséges névváltoztatás történt, akkor kapta Luka-Ilencfalva a Dózsa György nevet politikai megfontolásokból, egyébként semmi köze a középkori történelmi személyiséghez. A két falu lakói azonban nagyon ragaszkodnak az eredeti megnevezésekhez. Magyarcsernye Dózsa György Községgel 2013-ban írta alá a testvértelepülési szerződést, amely kapcsolat abban az évben is kezdődött. E kapcsolat kialakításához nagyban hozájárult a már meglévő közös testvértelepülés Bakonycsernye.

Elérhetősége a világhálon: www.gheorghedoja.ro



Kapcsolat

Címünk :    JNA 113, 23218 Nova Crnja          

  Phone :    +38123815440

  E-mail :    novacrnjamz@gmail.com

                  magyarcsernyehk@gmail.com

  
http://www.htmltemplates.net